Martin Prokš: martin (tečka) proks (zavináč) gmail (tečka) com
Poslední úprava 29.7.2014
Shrnutí: Jestli je hlavní politickou kvalifikací to, zda je politik píča nebo čurák, tak to jsme v prdeli všichni.
Opět odbočuji z technického zaměření svého blogu k politice a ještě sprostě. Pardon, ale nedalo mi to a stojím si za tím, že takovéto téma si jinak než sprostě o tom mluvit nezaslouží.
Jsem přesvědčen, že politika by měla být správa věcí veřejných. Doslova takto. V tomto smyslu by politik měl zastávat nějakou představu jak má stát vypadat, jak má vypadat společnost, respektive jak vykonávat politiku - spravovat ony věci veřejné - a kde je hranice mezi politikou a soukromou sférou kam už politik a jím řízené státní složky nemají právo strkat rypák. Politika by měla být souboj ideí a hesla typu "nepolitická politika" jsou kravina. Nebezpečná kravina vedoucí k vládě technokratů bez veřejné kontroly - v konečném důsledku vedoucí zpět k feudalismu, nebo spíše k oligarchii.
Nicméně nyní se chci zabývat problémem kvót žen v politice, respektive jejich pozitivní diskriminací. Je úplně jedno zda je politik muž, nebo žena, zda má dotyčný mezi nohama to nebo ono. Jde o myšlenky a schopnosti jejich nositelů. Nastavovat jakékoli kvóty na ženy, nebo muže, nebo kastráty, to je přece blbost, to nemá s politikou a způsobem vedení státu nic společného.
I ústava, respektive její nedílná součást listina základních práv a svobod, mluví jasně. Každý má mít rovné právo přístupu k politickým funkcím. Doslova cituji:
Oddíl druhý, Politická práva, Článek 21, (4) Občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím.
Oddíl druhý, Politická práva, Článek 21, (4) Občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím.
A podobně bych řekl, že v rozporu bude i:
Článek 22, Zákonná úprava všech politických práv a svobod a její výklad a používání musí umožňovat a ochraňovat svobodnou soutěž politických sil v demokratické společnosti.
Podle mě je závěr jasný. Postavme se proti tomu nenechme zkriplit další kus naší politiky - správy věcí veřejných. A zajímejme se víc o tu politiku ať už si o ní myslíme kdo chce co chce. Je to o nás, našich životech a životech našich dětí. Volme hlavou a čtěme alespoň základní programy svých oblíbených stran, protože já nevěděl a já myslel nikoho nezajímá, odevzdaný hlas je platný hlas a nelze ho vzít zpět a dát někomu jinému, to až zase za pár let...
Jen pro dokreslení situace: je polovina roku 2014. Výběr eurokomisaře za ČR (ČSSD + ANO + KDU-ČSL) byl poznamenán tím, že politici se rozhodli nominovat ženu. Ale ne primárně kvůli osobě a jejím politickým názorům, ale protože je to žena a "v komisi je už moc mužů, tak to chce ženu". Mluvíme tu o kandidátovi do Evropské Komise, jednom ze tří nejvlivnějších mocenských center Evropy. A o necelý měsíc na to ČSSD oznámila, že chce podat návrh zákona, který vyžaduje zastoupení žen na kandidátkách na čelných místech v poměru alespoň 1/3, jinak budou sankce...
To je podle mě téma, o kterém se nemluví a přitom ho každý tak nějak vnímá. Mně byla politická korektnost docela dlouho celkem putna. Prostě jsem to nějak nevnímal. Ale dneska se s tím setkáte i při rozhovoru s kolegou na cigaretě nebo při náhodném hovoru v hospodě u piva. Jeden příklad z mnoha. S jedním nejmenovaným jedincem jsem řešil, jestli dětské zábrany jsou přínos nebo reakce na nezodpovědnost rodičů a dopadlo to tak, že jsme se nedohodli. ;-)
OdpovědětVymazat